Hayatınızı değiştirecek fikirler için zihninizdeki kapıları açın.

Yurtdışından Nasıl Müşteri Bulurum?

Yurtdışından iyi mi müşteri bulurum sorusu teknolojinin de gelişmesiyle beraber daha çok insanoğlunun merak etmiş olduğu mevzular arasına girmeyi başardı. İnsanlar oturdukları yerden para kazanmaya başladıkça bunu daha çok iyi mi geliştirebilirim ve kendi ürün ve hizmetlerimi yurtdışına iyi mi açabilirim sorusunun cevabını arar oldu.

Elbette bu düşüncedeki en mühim niçin kazanılan paranın daha çok olması ve böylece yüksek karlılıktır. Hatta yurtdışına satış yapmış olmanın getirildiği prestij bunun yanı sıra ülke içerisindeki satışları da artıracaktır.

Firmanızı ya da işletmenizi yurtdışı pazarına açmak istiyorsanız bunu iyi mi yapacağınızı ve iyi mi bir planlama yapmanız icap ettiğini öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü yanlış yapacağınız planlama sizi kara değil zarara götürecektir.

Gerekli inceleme ve planlamanızı yaptıktan sonra dilerseniz yurtdışından iyi mi müşteri bulurum? Sorusunun cevabını vermeye başlayalım.

Yurtdışına satış yapmanın en mühim yolu, müşteri bulabilmektir. Çünkü müşteri bulmadan bunu yapabilmeniz olası değildir. Müşterinizi bulduğunuzda ise güvenilir ödeme yöntemlerini araştırmanız ve iyi mi ödeme alabileceğinizi incelemeniz gerekiyor. Farklı yöntemler var fakat hepsinde ödeyeceğiniz komisyon değişik olacağından kaynaklı iyi araştırmanız gerekiyor.

Yurtdışından Nasıl Müşteri Bulurum?
  • Rakiplerinizi ve Hedef Pazarlarınızı Tanıyın

Rakip analizi her sektörde olabildiğince mühim bir konudur. Eğer yurtdışına açılmayı düşünüyorsanız sektörünüz içerisindeki rakiplerinizi incelemeniz gerekiyor. Bu incelemeyi yaparken hem yurtiçindeki rakiplerinizi hem de yurtdışındaki rakiplerinizi düşünmeniz gerekiyor. Potansiyel bir pazarda, istekleri iyi mi karşılayabileceğiniz, ürünlerinizi iyi mi gönderebileceğiniz ve kırılma noktalarını bilmeniz gerekiyor. Rekabet kapsamında yapacağınız her müspet adım sizi rakiplerinizden bir adım öne geçirecektir.

  • Uluslararası Ticaret Fuarlarına Katılın

İhracat yurtiçindeki satışlarla aynı değildir. Eğer yeni başlıyorsanız bundan kaynaklı açılacağınız ülkenin pazarını ve potansiyelini iyi çözümleme etmeniz gerekiyor. Özellikle fuarlar bunu çözümleme edebilmeniz açısından çok önemlidir. Fuarlar hem pazarı tanımanız, hem müşteri bulabilmeniz hem de ülkenin genel kültürünü öğrenebilmeniz açısından çok büyük avantajdır.

  • Web Sitelerini Keşfedin

Çağımız dijital devre ve bundan kaynaklı artık insanoğlu her şeyi internet üstünden hazırlamaya çalışıyor. Eğer siz Türkiye’den yabancı bir ülkeye satış yapmak istiyorsanız o vakit internet sitelerini de incelemeniz gerekiyor.

  • Küresel Ticaret Veri Tabanları

İnternetteki internet siteleri vasıtası ile kendinize daha süratli alıcı bulabilirsiniz. Küresel olarak hizmet veren internet siteleri kendi bünyelerinde bulundurdukları veri tabanları vasıtası ile daha basit müşteri bulmanıza destek olacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Daire Kiralamak Kârlı Bir İş mi?
Yurtdışından Nasıl Müşteri Bulurum?
  • Danışmanlık Firmaları

Danışmanlık firmaları devletimizin ihracatı artırmaya yönelik destekleri konusu ile ilgili hizmet vermektedir. Bu danışmanlık firmalarıyla iletişime geçmek iyi mi bir yol izlemeniz gerektiği hikayesinde size bilgiler sağlayacaktır. Danışmanlık firmalarının yurtdışı linkleri potansiyel müşteri bulmanıza kolaylık sağlayacaktır.


 

Yurtdışına Açılma Rehberi

 

Çok sayıda çalışana ihtiyacınız olacak potansiyelinizi artırmanız gerekir.

İhtiyacınız olan kabiliyeti diğer bir ülkede iyi mi bulabilirsiniz incelemelisiniz.

Açılacağınız ülkenin kültürüne ahenk sağlayıp sağlayamayacağınızı iyi düşünmelisiniz.

 


  • Elçilikler

Elçiliklerle iletişim kurmak en eski fakat en etkili yöntemlerden birisidir. Güncelliğini halen koruyan bu yöntemle beraber devlet ticareti genişletme kapsamında mahalli işletmelere gelişme desteği sağlamaktadır. Ülkeler arası meydana getirilen anlaşmalar vasıtası ile her işletme çok aha süratli büyüyebilmektedir.

  • Tedarikçiler

Tedarik sistemi son yıllarda olabildiğince fazla tercih edilen yöntemler içinde bulunuyor. Yurtdışında tedarikçi firmalarla iletişime geçerek direkt olarak satışınızı ve naklinizi oradan gerçekleştirebilirsiniz.

  • Sosyal Medya Grupları

Çağın teknolojisi sosyal medya ve bu programlar arasındaki guruplar ise olabildiğince etkili olan yöntemlerin başlangıcında geliyor. Milyonlarca kullanıcısı olan toplumsal medya platformlarındaki değişik guruplara katılıyor olmanız sizin büyümenizi ve yurtdışına açılmanızı kolaylaştıracaktır.

  • Google Reklamları

Google reklamları küresel reklamlar açısından olabildiğince etkin sonuçlar vermektedir. İsteğinize bağlı olarak talep eder yurtiçinde dilerseniz yurtdışında bu reklamları kullanarak büyümenizi sağlayabilirsiniz. Google ADS vasıtası ile hem giderleriniz daha düşük olur hem de çabucak marka reklamınızı yapabilme imkanı yakalayabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.