Hayatınızı değiştirecek fikirler için zihninizdeki kapıları açın.

YouTube ile Para Kazanma Yolları

YouTube ile para kazanma amacı bulunan insanoğlu için bu antet altında YouTube’dan iyi mi hasılat elde edileceğini açıklamak istiyoruz.

YouTube, 2005 yılının Şubat ayında kuruldu ve aynı senenin Nisan ayında resmî olarak iş hazırlamaya başladı. Bu platform, sunmuş olduğu çoğu olanağın yanı sıra para kazanma imkanları da tanıyor. 2006 senesinde Google’a geçen platform, bir müddet sonrasında reklamlardan gelir elde etmeyi etken hale getirmişti. İçerik üreticilerinin reklamlardan para kazanması o zaman mükemmel bir şeydi. Ayrıca bu işten daha yüksek miktarlarda gelir elde ediliyordu. Artık YouTube’da para kazanmak için daha çok teknik bulunuyor.

YouTube ile Para Kazanma Yöntemleri

Reklamlardan Gelir Elde Etme

YouTube’da para kazanmanın yollarından birisi reklamları etken etmek. Bunun için lüzumlu olan şey 1.000 abone ve son 12 ay içinde 4.000 izlenme saati. Shorts paylaşımcılarının ise son 3 ay içinde 10 milyon görüntülenmeye ulaşmaları gerekir. En azca 18 yaşlarında olan her birey, videolarında reklam gösterimleri ile para elde etmeye başlar.

Kanal Üyeliklerini Aktif Etme

YouTube ile para kazanma amacıyla daha çoğu imkân mevcut. Bunlardan birisi de kanal üyelikleri. Kanal üyelikleri, izleyicilerden direkt olarak para kazanmanın yollarından birisi. İzleyiciler, kanala yardımcı olmak ve hususi içeriklere ulaşmak için kanal üyeliği satın alabiliyor. İçerik üreticisi, kendi kanal üyeliklerini oluşturup fiyatlarını belirleyebilir ve her üyeliğin ayrıcalıkları belirtebilir. Kanal üyeliği özelliğine erişmek için çocuklara hususi kanal olunmaması ve SRAV kapsamında bulunan bir müzik kanalı olunmaması gerekir.

Alışveriş Özelliğini Açma

Alışveriş özelliği, YouTube kanalının haiz olduğu bir mağaza. Bu mağaza, kanalın içinde yer alır. Kanalın hayranları, bu ürünleri satın alarak kanala yardımcı olur. Bu hususiyet için minimum 1.000 aboneye yer vermek gerekiyor. Ayrıca çocuk kanalı olunmaması bir öteki koşul olarak belirlendi.

İlginizi Çekebilir;  İnternetten Pasif Gelir Elde Etme

Sohbet Özelliklerini Kullanma

YouTube ile para kazanma yollarından birisi de canlı gösterim sohbetindeki özellikleri kullanmak. Bunlardan birisi süper söyleşi olurken öteki ise süper etiketler olarak açıklanıyor. Takipçiler, kendi çıkartmalarını paylaşarak yayıncının para kazanmasında etkili olmakta. Bu özellik, sohbetin daha renkli bulunmasına vesile oluyor.

İzleyicilerden Süper Teşekkür Alma

Yakın zamanda hizmete alınan özelliklerden birisi de süper teşekkür. Süper teşekkür, yorum yaparken bir miktar ödeme yapma olanağı elde eden bir hususiyet olmakta. Yani bir izleyici, videoyu beğendiğinde süper teşekkür özelliğiyle yorum yapıyor ve daha ön planda görünüyor. Süper teşekkürün amacı, kanala yardımcı vermek. Süper teşekkür, değişik ücretlerle yapılabilir. Süper teşekkür özelliğinden yararlanan bir kullanıcının yorumu daha renkli görünür. Ayrıca ödediği miktar da paylaşılır. Yorum için ödenen miktar arttıkça renk de değişir.

YouTube ile para kazanma yollarından birisi olan süper teşekkürden faydalanmanın yolu minimum 18 yaşlarında bir birey olmak. Her para kazanma özelliği için bu koşul gerekiyor. Bir öteki koşul ise SRAV kapsamında bir müzik kanalı olarak yer almamak. Bu doğrultuda süper teşekkür kullanabilmek olası hale geliyor.

YouTube Premium Gelirlerinden Pay Alma

YouTube’dan gelir elde etmek isteyen bir içerik üreticisi, Premium gelirlerinden de hisse alır. Tabii reklamdan gelir elde etmek daha basit fakat YouTube, partnerlerine YouTube Premium gelirlerini de paylaşmakta. Bir Premium izleyicisi, YouTube kanalında bulunan videoyu izlediğinde bu paydan elde ediliyor. Bu da bir miktar gelir sağlıyor.

Yoruma kapalı.