Hayatınızı değiştirecek fikirler için zihninizdeki kapıları açın.

Şirket Kurma Adımları

Şirket kurma adımları, şirket kurma amacı bulunan çoğu birey iyi mi firma kurulduğunu ve nelerin harcama bulunduğunu merak ediyor. Bu içerikte şirketlerle alakalı bilgiler vereceğiz.

Şirket, değişik çeşitleri bulunan ve ülkeye finansal katkı elde eden bir yapılanma. Şirketler, kendi ürün ve hizmetlerini müşterilere satar ve devlete vergi öder. Microsoft, Alphabet, Meta, Adidas ve Asus gibi dünya çapında tanınmış çoğu firma yer alıyor. Her bir firmanın temel amacı kendi içeriğinde büyük işler başarmak. Şirket oluşturmak isteyen bir vatandaşın da bu bağlamda yapması gerektiği birtakım şeyler bulunmakta. Öncelikle firma türlerinden bahsedelim, sonra bir firmanın iyi mi kurulduğunu açıklayıp şirketlerin genel hatlarıyla ödediği vergileri belirtelim.

Şirket Türleri

Ülkemizde çoğu firma çeşidi mevcut. Bunlardan birisi şahıs şirketleri olurken öteki kapital şirketleri olarak karşımıza çıkıyor. Şahıs şirketi, şahsın ya da şahısların beraber kurduğu bir firma olarak yer alıyor. Şahıs firması türleri içinde şerefsiz şirket, kollektif firma ve komandit firma bulunuyor.

Adi şirket, 2 ya da daha oldukça kişinin muayyen mal varlıklarını bir araya getirip kurmuş olduğu bir firma olarak karşımıza çıkmakta. Bir öteki firma türü olan kollektif firma ise ortaklar tarafınca kurulan bir öteki firma türü. Bir öteki firma türü olan komandit firma ise 2 değişik gruba ayrılıyor. Komandite ortak yapısında sınırsız repertuvar olurken komanditer ortak yapısında sınırı olan repertuvar bulunur.

Şirket kurma adımları hakkında bilinmesi ihtiyaç duyulan bir öteki firma türü kapital şirketleri olmakta. Bu türlerde kapital ön planda bulunur. Sermaye şirketleri içinde sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket, limited firması ve anonim firma yer alır. Bu doğrultuda şirketler, kendi firma türüne göre iş yapar.

İlginizi Çekebilir;  Verimli Çalışma Teknikleri: Daha Fazla İş, Daha Az Stres

Şirket Kurma Aşamaları

Şirketin kurulması için lüzumlu olan şeylerden birisi bir iş planı oluşturmak. Bir firmanın ne amaçla bu iş içinde yer alacağı ve neler yapacağı iş planı ile ortaya çıkar. İş planı ile beraber işin ne boyutlara varacağı da bu yolla öğrenilir. Örneğin hangi alanda iş yapılacağı ve ne faaliyetleri üstünde durulacağı belirlenmeli ve sonra lüzumlu adımlar atılmalı.

Sonraki aşamada NACE kodu seçilmeli. NACE kodu, hangi faaliyetlerde iş yürütülecek ise ona göre seçilmesi ihtiyaç duyulan bir kod. Bu kod vasıtası ile firmanın temel amacının ne olduğu öğrenilebiliyor. Gerekli kod seçiminden sonra yapılması ihtiyaç duyulan bir öteki şey noter işlemlerine girmek.

Şirket kurma adımları içinde noter işlemlerinden de laf etmek gerekiyor. Noter işlemlerinde çoğu kademe mevcut. Bunlar içinde mali müşavir vekaletnamesi, imza beyannamesi ve firma ana sözleşmesinin imzalanması gibi muhtelif adımlar yer alır. Bu adımların halledilmesinin sonra yapılması ihtiyaç duyulan husus iş yeri kiralama. İş yeri kiraladıktan sonra buranın firma adresi olarak gösterilmesi gerekir. Bu aşamalarla beraber bir firma sahibi olunabiliyor.

Şirketlerin Ödediği Vergiler

Şirket kurma öncesinde bilinmesi ihtiyaç duyulan bir öteki şey vergiler. Birçok harcama ortaya çıkar. Bunlar içinde ofis kurma maliyeti. Diğer harcamalar ise aylık giderler olmakta. Örneğin ofisin faturaları buna örneğin gösterilebilir. Bir de vergiler bulunur. Şirketlerin ödediği çoğu vergi var ama bu vaziyet firma türüne göre değişiyor.

Şirketlerin ödediği genel ücretler damga vergisi, gelir vergisi ve stopaj gibi bedeller olmakta. Gelir vergisinin ne kadar alınacağı elde edilmiş gelire göre ya da firma türüne göre belirleniyor. Damga vergisi ise iki şahıs içinde meydana getirilen kontrat sonra ödenen bir vergi olmakta.

İlginizi Çekebilir;  Getty Images ile Para Kazanma

Yoruma kapalı.