Hayatınızı değiştirecek fikirler için zihninizdeki kapıları açın.

Sırbistan Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Türkiye’den yurtdışında çalışmak için başvuran birden fazla insan var. Bu ülkelerden biri de Sırbistan. Bu makalemizde Sırbistan asgari ücret 2023 yılı için ne kadar ve Sırbistan’daki hayat koşulları ile ilgili bilgiler verelim istedik.

Sırbistan, Türkiye’ye yakın olan bir ülke. Refah seviyesinin yüksek olması ise bu ülkede yaşamaya sıcak bakmaya yol açan en mühim faktörler içinde bulunuyor. Ülkemizden de Sırbistan’da çalışmaya gidilmek istenmesinin sebebi bu. Ülkede çabalama koşulları Türkiye’den gitmek isteyenler için de dört gözle beklenen bir konu. Peki, Sırbistan asgari ücret 2023 senesinde ne kadar?

İsterseniz Sırbistan asgari ücret 2023 rakamlarına değinmeden ilkin ülke ile ilgili kısa bilgiler vererek başlayalım.

Sırbistan Hakkında Genel Bilgi

Güneydoğu Avrupa’da bulunan Sırbistan’ın denize kıyısı bulunmuyor. Macaristan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Makedonya, Romanya ve Bulgaristan ile komşudur. Başkenti Belgrad olan ülke, bir dönemler Yugoslavya’ya da başkentlik yapmıştır. Ülkeye gezinsel açıdan bakıldığında Belgrad çok mühim bir konumdadır. Belgrad, Sırbistan’ın en yoğun nüfusuna sahiptir.

Sırbistan Asgari Ücret 2023

Sırbistan’da Türkiye gibi her sene Ocak ayında asgari tutara zam yapıyor. 2023 senesinde % 14,3 oranında meydana getirilen zamla beraber artış mevzubahis oldu.  İşçilere ücret Sırp Dinarı olarak ödeniyor.  Sırbistan’da çalışan bir işçiye aylık ödenen paranın miktarı 40.020 Sırp Dinarı’dır.

İlginizi Çekebilir;  Erteleme Hastalığından Kurtulma Yolları

Sırbistan Asgari Ücret Kaç Euro?

Sırbistan asgari ücret 2023 senesinde yukarıda da belirttiğimiz gibi 40.020 Sırp Dinarı, bu rakamı EURO cinsinden hesapladığımızda ise 340 EURO olarak ödeniyor.

Sırbistan Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Sırbistan’da İş İmkânları Nasıldır

Sırbistan’da iş imkânları bizim ülkemize göre çok fazla. Zaten ülkenin tercih edilmesindeki en mühim sebeplerin başlangıcında da bu geliyor. Türkiye’den Sırbistan’a gidenlerin 90 gün süresince vizesiz olarak bulunması mümkündür. Doğal olarak Türklere verilen bu hakları üstünlük olarak değerlendirmekte yararlı olacaktır.

Sırbistan’da iş imkanları hizmet sektörü olmak suretiyle epey fazla. Ülkede bulunan Türk firmaları ise buradan giden nitelikli vasıfsız birçok şahsa iş imkanı sağlıyor.

Sırbistan’da maksimum iş imkanlarının madencilik sektöründe, araba sektöründe, ziraat ve enerji sektöründe bulunduğunu söyleyebiliriz. Eğer bu sektörlerde tecrübeniz var ise o vakit iş bulmanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Sırbistan’da Asgari Ücret İle Geçinilebilir mi?

Sırbistan’da asgari ücretle idame isteyen birisinin hesaplamalarını doğru yapması çok önemlidir. Masraflarınızı ve aylık gelir giderlerinizi iyi hesaplamadığınız sürece Türkiye’de olduğu gibi orada da yaşayabilmeniz basit olmayacaktır.

Sırbistan Bir Ailenin Yaşam Maliyeti Ne Kadar?

Sırbistan’da asgari ücretle idame istiyorsanız hesaplamalarınızı çok iyi yapmanız icap ettiğini söyledik. Dolayısıyla burada yaşamak için temel giderlerinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor.  Eğer eviniz kiraysa bu durumda idame neredeyse imkânsız bir şekilde alabiliyor. Aşağıdaki tabloda Sırbistan’da yaklaşık ev kiraları ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Şehir merkezinde tek odalı dairenin yaklaşık aylık kirası: 260 Euro
Şehir merkezi haricinde tek odalı dairenin yaklaşık aylık kirası: 170 Euro
Şehir merkezinde 3 odalı dairenin yaklaşık aylık kirası: 400 Euro
Şehir merkezi haricinde 3 odalı dairenin yaklaşık aylık kirası: 290 Euro

Sırbistan’da Aylık Fatura Maliyetleri Ne Kadar?

Kirada oturduğunuz evinizin 80 metrekare ve ufak bulunduğunu düşünürsek enerji ve ısınma giderleri olarak aylık 130 Euro satmaca ödemeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir;  Wattpad Üzerinden Para Kazanmak

İnternet tutarı 20 Euro civarında  

Sırbistan’da Aylık Temel Mutfak Masrafınız

 • Taze beyaz ekmek (500 gr): 0.45 €
 • 12’li yumurta: 1.60 €
 • 1 kg mahalli peynir: 5 €
 • 1 litre süt: 0.82 €
 • 1 kg tavuk göğsü: 4.90 €
 • 1 kg pirinç: 1.20 €
 • 1 kg elma: 0.79 €
 • 1 kg kırmızı et: 6.80 €
 • 1 kg marul: 1.60 €
 • 1 kg domates: 1.20 €
 • 1 kg soğan: 0.46 €
 • 1,5 L su: 0.46 €
 • 1 kg portakal: 1.10 €
 • 1 kg muz: 1.10 €
 • 1 kg salatalık: 0.64 €

Sırbistan’da Mesleklere Göre Maaşlar

50.000 RSD

70.000 RSD

40.000 RSD

60.000 RSD

85.000 RSD

80.000 RSD

Sırbistan Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Sırbistan Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sırbistan pahalı mı?

Sırbistan pahalı bir ülke mi? Sırbistan yaklaşık fiyatlar Türkiye daha yüksektir. Alışverişinizi Sırbistan Türkiye ‘dan 1.21 kat daha fazla ödemeniz gerekir.

Sırbistan iyi mi bir ülke?

Sırbistan, 7,5 milyona yakın nüfusuyla en kalabalık Batı Balkan ülkesi konumunda. Nüfusun büyük bölümünü Sırpların oluşturduğu ülkede, Müslümanlar daha fazla Sırbistan’ın güneydoğusunda Sancak ve Preşevo bölgelerinde yaşıyor. 77 bin 474 kilometrekarelik yüzölçümüne haiz Sırbistan’da resmi dil Sırpça.

Sırbistan vizesiz iyi mi gidilir?

Bu kapsamda, diplomatik, hususi, hizmet, umuma mahsus ve yolculuk belgesi hamilleri, Sırbistan’a yapacakları gezim amaçlı seyahatleri ya da transit geçişlerinde, toplam ikamet süresi ilk giriş tarihinden itibaren altı ay içinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.

Sırbistan’da Türk var mı?

Sırbistan Türkleri şeklinde de malum Sırbistan’daki Türkler, Sırbistan’da bulunan Türk asil insanlar. Osmanlı döneminden bu yana Türkler bu bölgede yaşamışlardır.

Sırbistan hangi dili konuşur?

Sırpça

Sırplar iyi mi bir millettir?

Sırplar (Sırpça: Срби / Srbi), Balkanlar’da yerleşik ve Slav dillerinden biri olan Sırpçayı konuşan ve ağırlıklı olarak Ortodoks Hristiyanlık dinine mensup olan bir Güney Slav halkıdır

Sırbistan’da kışın kaç derece?

Soğuk mevsim 3,3 ay uzunluğundadır ve 24 Kasım tarihinde başlayıp 2 Mart tarihine kadar sürer, günlük yaklaşık yüksek ısı 9°C altındadır.

Yoruma kapalı.