Hayatınızı değiştirecek fikirler için zihninizdeki kapıları açın.

SEO Kullanarak Gelir Elde Etmek

SEO kullanarak gelir elde etmek isteyenlerin yararlanabileceği çoğu şey var. SEO, büyümek isteyenler için mühim bir olay.

SEO, “search engine optimization” yani “arama motoru optimizasyonu” anlamına geliyor. Bu sistemin amacına birazdan değineceğiz. Arama motorlarını kullanan milyarlarca insan var. Her bir insan, arama yaparak istediği sonuca ulaşmak ister. Bazı siteler, öne çıkmak için SEO’nun gücünden yararlanır. Günümüzde SEO ile birlikte daha çoğu şey de mühim hale geldi. Yani sadece SEO, tek başına kafi olmuyor. Buna değinmeden ilkin SEO’nun ne olmasından bahsedip sonrasında SEO ile iyi mi hasılat elde edileceğini anlatalım.

SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu yapmayı ve sitenin optimizasyonu kararında aramada daha ön sıralarda yer almasını elde eden bir sistem. Günümüzde bilhassa Google SEO daha ön planda duruyor. Bunun nedeni Google arama motorunun daha fazla kullanılıyor olması. Birçok site, genel hatlarıyla Google arama motoruna göre sitesini optimize eder. Site optimizasyonu genel hatlarıyla anahtar ifadelere göre yapılır. Örneğin bir blog yazısı paylaşıldığında o blog yazısının hangi anahtar ifadelerde yükseleceği belirlenir. Ona göre bir adım atılır.

SEO kullanarak gelir elde etmekten bahsetmeden önce sizlere bir de misal sunalım. Bu misal ile vakası daha iyi anlayacaksınız umarız. Örneğin SEO ahenkli bir makale için anahtar anlatım “oyun sunucusu” olsun. Oyun sunucusuyla ilgili bilgiler verirken SEO ahenkli bir metin yazılmalı. Bu metin hazır hale ulaştıktan sonrasında SEO amaçlı son ayarlamalar yapılır ve makale paylaşılır. Yazı, bir müddet sonrasında muayyen arama ifadelerinde Google’da öne çıkmaya başlar.

SEO Kullanarak Gelir Sağlama

SEO kullanarak gelir elde etmenin yolu aramada ön sıralarda görünmekten geçiyor. Bir kullanıcı, aramada ön sıralara çıkarsa bu durum, o sayfanın daha fazla ziyaretçi çekeceği anlamına geliyor. Ziyaretçi çeken bir sayfa ise internet sitesi sahibine daha fazla gelir sağlar. Bu bir reklam geliri olabilir ya da değişik alanlarda gelirler olarak yer alabilir.

İlginizi Çekebilir;  Getir ile Kazanç Sağlamak İçin Neler Yapılabilir

SEO için yapılması ihtiyaç duyulan şeylerden birisi URL’yi makul hale getirmek. Bir URL, kullanıcı dostu olmalı. Örneğin “?id=10” yazılı bir URL’de içeriğin ne olduğu anlaşılmaz. “/oyun-sunucusu” yazılı bir URL’nin ne ile ilgili olduğu anlaşılır. Google URL’deki isimlendirmelere ehemmiyet gösterir. Kullanıcıların anlayacağı ifadeler kullanmak gerekir. Bu durum, SEO puanında düşük de olsa bir etkiye sahip.

SEO kullanarak gelir elde etmenin bir öteki yolundan da laf etmek gerekiyor. Kullanıcılar, yazılarını SEO ahenkli olarak hazırlamalı. H başlıklarının kullanımı, anahtar ifadelere yer vermek ve semantik bir makale hazırlamak gibi çoğu SEO ölçütü mevcut. Bu kriterlerin ayrıntılı bir halde yerine getirilmesi halinde yazı, SEO ahenkli olur ve daha fazla öne çıkar.

Bir öteki mühim düşünülen SEO ölçütü kullananların anlayacağı tarzda hoş bir üslupla makale hazırlamak. Yazarlar, bir makale yazdığında o yazıyı insanlara hoş bir üslupla anlatmalı. Ayrıca gerek görülürse uzman bir üslupla vakaya hakim olmalı. Son güncellemelerle birlikte bu ölçüt daha da ehemmiyet kazanmış durumda. Bundan kaynaklı makale yazarken bu detaya büyük ciddiyet gösterilmeli. Bu sayede başarı elde edilir.

İnsanların SEO kullanarak gelir elde etmesinin bir öteki yolu meta etiketlerinden yararlanmak. META etiketlerinden yararlanan bir internet sitesi arama motorlarında daha fazla öne menfaat ve reklamlar ile birlikte daha fazla eylemsiz gelir elde eder. META title, description ve keywords gibi parametreler kullanılmalı ki site, daha fazla yükselebilsin.

Yoruma kapalı.