Hayatınızı değiştirecek fikirler için zihninizdeki kapıları açın.

İşletme Sermayesini Arttırmanın Yolları

İşletme sermayesi, işletmenizin günlük finansal yükümlülüklerini yerine getirmek ve ayakta tutmak için kullandığınız eldeki nakit anlamına gelir. İster yeni kurulmuş bir şirket, istek eder birinci derslik bir firma yönetiyor olun, işletme sermayeniz işletmenizin uzun vadeli mali durumunu etkileyecektir. İş operasyonlarınızı etkileyebilecek kısa vadeli masrafları karşılamaya yönelik kafi nakit akışına haiz olmanızı sağlar.

İşletme sermayesi, araç-gereç tedarik edip edemeyeceğinizi, ücret ve maaşları ödeyip ödeyemeyeceğinizi ve bütün üretim taleplerini karşılayıp karşılayamayacağınızı belirler. Başarılı bir iş yürütmek için işletme sermayenizi çoğaltmak istersiniz. İşletme paranızı iyi mi artıracağınızı merak ediyorsanız, işte size birkaç ipucu:

Yeni Finans Kaynakları Bulun

İşletme sermayenizi artırmanın bir yolu, yeni finansman kaynakları bulmaktır. İşletmenizi çalışır durumda tutmak için finansman becerilerinizi geliştirmenin muhtelif yollarını bulun. İşinizi, şahsi yatırımlar ve kısa ya da uzun vadeli krediler dahil olmak suretiyle çoğu şekilde finanse edebilirsiniz.

İşletmenizi finanse etmenize destek olması için bankalardan ya da öteki borç veren kuruluşlardan işletme kredisi istek etmeyi düşünün. Uzun vadeli kredilerin bir seçenek olmadığı durumlarda, kredi birliklerinden, online borç verenlerden ya da bankalardan İşletme kredisi almayı düşünün.

Giderlerinizi Azaltın

Herhangi bir işletmenin değeri, firmanın üretebileceği kâr miktarıyla belirlenir. Ücretler ve maaşlar, onarımlar ve üretim istekleri gibi iş istekleri ve giderleri çok fazladır ve hasılatınızı mühim seviyede etkileyebilir.

Bütçenizi inceleyin ve parçalara ayırın, lüzumsuz masrafları ortadan kaldırın. Başarılı bir iş yürütmek için gayet fazla işletme sermayesine ihtiyacınız var. Nakit akışınızı çözümleme edin ve ortadan kaldırabileceğiniz ya da azaltabileceğiniz masraflar olup olmadığını görmek için faturalarınızla karşılaştırın. Ancak rastgele bir değişim yapmadan ilkin bütün hissedarların (çalışanlar, yatırımcılar, satıcılar ve müşteriler) gereksinim ve taleplerini göz önünde bulundurun.

İlginizi Çekebilir;  Etkili Öğrenme Yöntemleri ve İpuçları

işletme sermayesi

Envanterinizi Yönetin

İşletme sermayenizi artırmanın bir öteki yolu da envanterinizi doğru yönetmektir. Envanter, üretimde kullanılan bütün varlıkları, yarı mamulleri ve mamulleri içerir. İşletmenizin uygulanabilirliğini ve işletme verimliliğini belirlerler ve yatırımcıların ve borç verenlerin şirketinize yatırım yapmadan ilkin bakacağı ilk şeydir.

Aşırı stoklar israfa ve lüzumsuz harcamalara niçin olurken, ufak listeler kifayetsiz ürün mevcudiyetine niçin olabilir. Bu nedenle, yığın seviyenizi dengeleyen ve fazla ya da noksan stoklamayı engel olan bir envanter idare sistemi kullanmak çok önemlidir.

İşletme Sermayesini Arttırmanın Yolları

Duran Varlıkları İşletme Sermayesi ile Finanse Etmeyin

Yeni başlayanlar ya da büyük firmalar olsun, bütün işletmelerin durağan(durgun) varlıkları vardır. Bunlar, uzun vadeli gelişme için ekipman, binalar, araçlar ve arazidir. İşletme sermayenizi çoğaltmak için bir durağan(durgun) değer satabilirsiniz, fakat olabildiğince pahalı oldukları için bu sermayeyi bir durağan(durgun) değer satın almak için kullanmak katiyen iyi bir düşünce değildir. Bunun yerine, bu tür projeleri finanse etmek için uzun vadeli krediler ya da kiralamalar kullanabilirsiniz.

Borç Tuzağından Kaçının

Varlıklarınız ve artan üretkenliğinizle iş kıymetinizi çoğaltmak istediğiniz kadar, borç tuzağına düşmemeye dikkat etmelisiniz. Borçlu olduğunuz para miktarının daha yönetilebilir olduğu bir durum.

Kazandığınızdan fazlasını harcadığınızı gösterir ve işletmeniz bu çıkmazdan geri dönemeyebilir. Bununla birlikte, taleplerinize öncelik vererek, envanteri yöneterek ve işletme sermayenizi artırmaya yardım eden giderlerinizi azaltarak borç tuzaklarından kaçınabilirsiniz.

İş Performansınızı İzleyin

İşletmenizin iyi mi performans gösterdiğini takip etmek, işletmeniz için kafi nakit akışı elde eden ve iyileştirilmesi gereksinim duyulan alanları belirlemenize destek olacaktır. İş faaliyetlerinizin uzun vadeli hedeflerinizle eşleşip eşleşmediğini anlayabileceksiniz. Ayrıca, nerede lüzumsuz masraf bulunduğunu da bileceksiniz ve varlıklarınız olduğunda, daha çok ana para kurmak için bu tarz şeyleri satabilir ya da kiralayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  YouTube ile Para Kazanma Yolları

Vergi Teşviklerinden Yararlanın

İşletme sermayenizi artırmanın bir öteki yolu da işletmenizin hak kazanılmış olduğu vergi teşviklerinden en uygun şekilde yararlanmaktır.

Yeni Kaynaklar Yaratın

İşletme sermayesini arttırmak için yeni kaynaklar yaratılabilir. İşletme sahipleri, yatırımcılardan veya kredi veren kurumlardan yeni kaynaklar sağlayarak işletme sermayelerini artırabilirler.

Varlıklarınızı Satın veya Kiralayın

İşletme sermayesini arttırmanın bir diğer yolu, varlıklarınızı satarak elde ettiğiniz nakit varlıkları kullanmaktır. İşletmenin kullanmadığı varlıkları satmak veya kiralamak, işletmenin nakit varlıklarını artırabilir.

Çözüm

İşletme sermayesi, işletmenizin büyümesinde olabildiğince mühim bir rol oynar ve onu geliştirmeye odaklanmanız en iyisi olacaktır.

Yoruma kapalı.