Hayatınızı değiştirecek fikirler için zihninizdeki kapıları açın.

Getty Images ile Para Kazanma

Bazı insanoğlu ürettikleri içerikleri satmak adına Getty Images ile para kazanma yollarını araştırıyor. Bunun için birçok yol var.

Getty Images, yığın resim ve video içeriklerine yer veren bir site. Bu siteyi kullanan kullanıcılar, buradaki medya içeriklerinden yararlanarak resim ya da video lisansı elde edebilir ve bu lisansı kullanarak ödeme yapabilir. Lisanslar pahalı olduğundan bu şirket ile çabalama gerçekleştiren içerik üreticileri, her bir lisans başına iyi bir hasılat elde ediyor.

Örneğin bir resim için ufak lisans 125 dolar, orta lisans 300 dolar, büyük lisans ise 500 dolar olmakta. İçerik üreticisinin tek bir lisans için elde etmiş olduğu miktar ise %20 komisyon üstünden hesaplandığında büyük lisans için 100 dolar. Bu hasılat vergiler hariç bir şekilde. Yani vergilerle birlikte hasılatta düşüş olabilir ama gene de iyi bir miktar.

Getty Images ile Para Kazanma

Getty Images ile hasılat elde etmenin 3 yolu var. Bunlardan birisi resim yüklemek. Fotoğrafçılar, çektikleri fotoğrafları yükleyerek Getty Images ile para kazanabiliyor. Bir öteki yol ise video paylaşmak. Dijital dünyanın yığın video gereksinimlerini karşılamaya yönelik bu tür içeriklere yer verilebiliyor. Karşımıza çıkan bir öteki para kazanma yolu ise vektörel çalışmalar yayınlamak.

Uygulamaya Kayıt Olma

Getty Images ile kazanmak için mobil uygulamanın yüklenmesi gerekiyor. Getty Images, site üstünden içerik yüklemeyi desteklemiyor. Hem Android hem iOS için Contributor by Getty Images uygulaması bulunmakta. Bu uygulamayı kurduktan sonra hesap oluşturulması gerekiyor.

Panele Ulaşma

Getty Images ile para kazanma yolunda ilerlemek isteyen bir kullanıcı, panele geldikten sonra birçok vasıta ile karşılaşabilir. Bu panel, içerik üreticisi olanların faydalanacağı bir alan olduğundan panele büyük ehemmiyet göstermek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir;  Amazon ile Pasif Gelir Sağlama

İçerik Yüklemeye Başlama

Bir öteki aşamada mobil tatbik üstünden hesaba giriş yaptıktan sonra içerik yüklenmesi gerekir. İçerik yüklemek için birtakım kriterler bulunmakta. Her içeriğin kriterleri değişik olabiliyor. Fotoğraflar ve vektörel çalışmalar için JPEG formatında olmak suretiyle minimum 5 KB, en oldukça 3 GB boyutunda içerikler kabul ediliyor. Minimum ebat 720 x 960 piksel, en oldukça ebat 9.000 x 9.000 piksel.

Video yüklemek isteyen ve Getty Images ile para kazanma amacı bulunan bireylerin yapması gerektiği şey videoyu YouTube’a yükleyip YouTube bağlantısı üstünden Getty Images ile paylaşmak. Bu adımlar doğrultusunda video, Getty Images üstünde yer almaya başlar. İçerik yükleme sonra Getty Images ekibi, değerlendirme yapar ve içerik makul ise onaylar.

Kazançları Hesaba Çekme

İçerikler için lisans başı hasılat elde ediliyor. Kullanıcı, her bir resim ve videodan lisans aldıkça para gelir. Bir fotoğraftan oldukça sayıda lisans alınabilir. Bu da daha fazla gelir anlamına geliyor. Kazanç, muayyen bir eşikten sonra banka hesabına çekilebiliyor.

Getty Images Komisyon Oranları

Kullanıcıların merak etmiş olduğu şeylerden birisi Getty Images için komisyon oranları. Bu oranlar ile ilgili malumat almak gerekiyor ki Getty Images ile para kazanma yolunda ne kadar iyi getiri elde edileceği bilinsin.

Eğer içerik iStock üstünde yayınlanırsa fotoğraflar için %15, videolar ve illüstrasyonlar için %20’den başlayan komisyon oranına yer verilir. Özel katkıda bulunanlar ise %25 ile %45 arası komisyon alır.

Getty Images’ta ise fotoğraflar için %20, videolar için %25’ten başlayan komisyon oranları geçerli olur. Şunu anlatım edelim ki yüklenen içerikler orijinal olmalı.

Yoruma kapalı.