Hayatınızı değiştirecek fikirler için zihninizdeki kapıları açın.

Fransa Asgari Ücret 2023

Fransa asgari ücret 2023 yılının Ocak ayında artmıştır. Bu makalemizde ise yurtdışında iş imkânı aramak isteyen kişilerin merak etmiş olduğu bu mevzu ile ilgili bilgilendirme yapalım istedik. Fransa her insanın gidip görmek istediği ve çalışmak istediği ülkeler içinde bulunuyor.  Fransa hakkındaki bilgilere yer verirken öncelikle Fransa ekonomisi ile ilgili mühim detaylara yer vererek başlayalım.

Fransa Ekonomisi Nasıldır?

Fransa yüksek hayat standartlarına haiz olan bir ülkedir. AB’nin en gelişmiş ekonomisine haiz olan Fransa, yoğun olarak yolculuk düzenlenen bir ülke olarak biliniyor. Yaklaşık 70 milyon nüfusa haiz olan ülkede şahıs başına düşen ulusal gelir 50.000 dolar civarında.  Fransa ekonomisi dünyanın birçok ülkesine göre iyi durumda. Enflasyonun düşük olması ise piyasa fiyatlarının istikrarlı bulunmasına imkân sağlıyor.

Yaklaşık 3 trilyon dolarlık GSYİH miktarı Avrupa’nın en iyi ekonomileri arasına girmesine de imkân elde etmiş durumda. Yukarıda belirtmiş olduğumuz verilerden yola çıktığımızda Fransa asgari ücret rakamlarının da yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Peki, bu rakamlar 2023 yılı itibariyle neyi gösteriyor.

İlginizi Çekebilir;  Grafik Tasarımcı Olarak Para Kazanmak

Fransa Asgari Ücret Ne Kadar? 2023

Fransa saatlik ücret üstünden hesaplama yapıyor. Aylık 150 saat çabalama prensibi var. Dolayısıyla Fransa asgari ücret 2023 yılı için aşağıdaki verilerin göz önüne katılması laf konusu.

Para Birimi                                        Fransa Saatlik Ücret                                      Aylık

Euro                                                     11,27€                                                                  1.709,28 €

TL                                                          225,62 TL                                                            34.219,78 TL

Dolar                                                    11,94 $                                                                 1.811,83 $

Fransa Asgari Ücret Kaç TL?

Fransa asgari ücret maksimum Türkiye’de merak edilmiş olduğu için bu sayıları TL cinsinden hesapladığımızda ortaya çok ciddi rakamların çıktığını da söyleyebiliriz. Bunun sebebi ise EURO değerinin Türkiye’de yüksek olduğundan kaynaklanıyor.

Fransa asgari ücret zammı ile beraber aktüel saatlik ücret 225,62 TL olmuştur.
Aylık olarak hesaplandığında en az 34.219,78 TL rakamı ortaya çıkıyor.

Fransa Asgari Ücret Kaç Dolar?

Fransa işçilere EURO üstünden maaş ödüyor. Ancak alınan bu rakamı dolara çevirdiğimizde ise ortaya çıkan sayı şöyle oluyor.

Saatlik olarak 11,94 $ değerindeyken,
Aylık olarak 1.811,83 $ laf konusu.

Fransa’da Meslekler ve Maaşlar

Fransa’da yapılabilecek birçok iş kolu var. Aşağıda sıralayacağımız iş kolları ise maksimum istek edilen işçileri oluşturuyor. Meslekleri içine alan bu maaşlar ise ülkede insanların aldıkları en üst rakamlardan oluşmaktadır.

Fransa Asgari Ücret 2023

 

         Meslek                                          Ortalama Aylık Maaş

Üst Düzey Yönetici                                         7.230 €
Bilişim Sektörü Meslekleri                           4.520 €
Banka Personelleri                                         3.735 €
Reklam, Pazarlama                                         3.365 €
Finans, Muhasebe Personelleri                   3.300 €
Mühendisler                                                    3.500 €
Güvenlik ve Koruma Personelleri               2.640 €
Fabrika İşçileri                                                1.915 €

Fransa’da Yaşam Maliyeti Ne Kadar?

Yukarıdaki sayıları ülkemiz açısından değerlendirdiğimizde olabildiğince iyidir. Ancak bu paraları alarak Fransa’da yaşayan bir kişinin hayat maliyeti nasıldır.

Kira Gideri: Yaklaşık olarak 1.000 €
Fatura Giderleri: Ortalama olarak 150 €
Ulaşım: Toplu nakliyat 65 €
Market Gideri: Aylık 300 €
Diğer: Diğer giderler 200 €

Fransa’da hayat maliyetini yukarıda belirttik. Buna göre asgari ücretle geçinmeye çalışan bir kişinin hayat standardı normaldir. Daha yüksek bir hayat standardına haiz olmak dilerseniz daha değişik işler yapmanız gerekiyor. Yani Fransa asgari ücret ile geçinebileceğiniz fakat zorlanacağınız bir ülkedir.

İlginizi Çekebilir;  Mobilya Mağazası Açmak Ne Kadara Mal Olur? 2023
Fransa Asgari Ücret 2023

fransa asgari ücret 

Fransa Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Fransız kültürü nedir?

Fransız kültürü denilince akla gelen ilk şey moda, mutfak ve sanatın başkenti olma nosyonunun dışında, ülkenin birçok meşhur mimari yapı ve müzeye ev sahipliği yaptığıdır

Fransa’da hanımlara iyi mi hitap edilir?

Fransa’daki resmi belgelerde cinsiyet maddesinin karşılığında üç seçenek var: monsieur (mösyö), madame (madam), ya da mademoiselle (matmazel).

Fransa’nın başkenti neresi?

Paris

Fransa hangi dili konuşur?

Fransızca

Fransa’da Türk var mı?

Fransa’da bugün yaşayan Türk nüfusu 600 binin üstünde ve Avrupa’da Almanya’dan sonra maksimum Türk nüfusunun bulunmuş olduğu ülkedir.

Fransa iyi mi bir yer?

Dünyanın maksimum gezgin çeken ülkelerinden biri olan Fransa, Avrupa’nın sanat ve kültür merkezi olmasının yanı sıra endüstriyel devlerinden biri konumunda.

Fransa ekonomisi kaçıncı?

Fransa ekonomisi, nominal olarak dünyanın altıncı büyük ve satınalma gücü paritesi bakımından dokuzuncu büyük ekonomisi olup Almanya’dan sonra Avrupa Birliği’nin en büyük 2. ekonomisidir.

Fransız ırkı nedir?

Fransızlar; Fransa’da yaşayan, Fransa’nın vatandaşlığına haiz ya da bir Cermen kavmi olan Frank (veya Frenk) kökenli bir halktır.

Fransa’yı kim fethetti?

M.Ö 58. Julius Sezar yönetimindeki Roma Ordusu, Galyalıları yenerek Fransa’yı fethetmiştir.

Diğer Asgari Ücret Makaleleri

Sırbistan Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Kuveyt Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Yoruma kapalı.