Hayatınızı değiştirecek fikirler için zihninizdeki kapıları açın.

Daire Kiralamak Kârlı Bir İş mi?

Daire Kiralamak Kârlı Bir İş mi?

 

Son zaman en önemli bir antet ile ilgili sizlere malumat vermek isteriz. Daire kiralamak ile ilgili insanoğlu inceleme hazırlamaya başladı.

Daire kiralama işi bilhassa mesken satışlarında son dönemlerde yaşanmış olan artış ile ortaya çıktı. Devlet destekli uygulamalar aracılığı ile artık daha çok kişi, mesken sahibi olacak. Bu doğrultuda birkaç mesken alıp bu daireleri kiralamanın mantıklı olup olmadığı düşünülmeye başlandı. Bunun için çoğu kritere ehemmiyet gösterilmesi gerekir. Bunlardan birisi yeteri kadar kaynağa haiz olmak. Eğer kaynaklar kafi ise bu işe girmek mantıklı olabiliyor.

Daire Kiralamak

Bir vatandaşın başına şans kuşu konmadıysa o vatandaş, çok sayıda daire almakla uğraşmaz. Çünkü alınan her bir dairenin geri ödemesi de bulunuyor. Geri ödemeyi karşılayacak kaynak varsa daire almak bir müddet sonra kâr sağlar. Çünkü mesken kredisi alındıktan bir müddet sonra kredi kapanacak. Bu da kâra geçmek anlamına geliyor. Ayrıca büyük bir para ele geçtiyse bu parayı da bu yolla değerlendirmek iyi bir yatırım anlamına gelir. Tabii biz yatırım tavsiyesi vermiyoruz.

Daire Kiralamak Ne Kadar Kârlı?

Bu durum, yapılacak işe bağlı olarak değişir. Eğer piyasadaki İdeal konutlar alınır ise bu, büyük bir kâr anlamına geliyor. Tabii bunun için de birtakım hesaplamalar yapmak gerekir. Düşük fiyatlı konutlara ulaşmak için bankaların satışa sunmuş olduğu gayrimenkulleri öneririz. Çünkü burada gayrimenkuller, icralık olduğundan yani müşterilerin ödeyemediği kredilerden kalan varlıklar olduğundan ucuza satılır. Bir daire fiyatına bir arsa ya da bir bina almak mümkün.

Örneğin 250.000 TL’ye 3 tane daire buldunuz diyelim. Güzel bir gelirinizin bulunduğunu da varsayarak bu hesabı yapıyoruz. 3 tane dair 750.000 TL yapar. 750.000 TL kredi çektiğinizde aylık taksit aşağı yukarı 10.000 ile 18.000 TL arası oluyor. Ortalama 14.000 TL diyelim. Yani 3 daire için aylık 14.000 TL ödeyeceksiniz ve bu, 120 ay vade için geçerli.

İlginizi Çekebilir;  Verimli Çalışma Teknikleri: Daha Fazla İş, Daha Az Stres

Normal şartlarda 250.000 TL’ye kaliteli bir daire bulmak basit değil fakat bankalarda ucuza daire almak mümkün. 3 dairenin sahibi olduktan sonra yapmanız ihtiyaç duyulan şey kiraya vermek. Her bir daire 4.000 TL kira olsa 12.000 TL yapar. Kalan 2.000 TL’yi de cebinizden ödeyerek kredi borcu kapanana kadar yönetim ettiniz mi bir müddet sonra kâra geçmeye başlarsınız. Mümkünse daha yüksek kira bedeli alıp kâr sağlayabilirsiniz. Özetle daire kiralamak için bereketli kararlar vermek hoş kâr sağlar.

Kredi ile alınan konutların kredi ödemelerinin durağan(durgun) kira gelirlerinin ise enflasyon ile beraber arttığı düşünülür ise ilk sene ilave 2.000 TL gerekirken sonraki yıllarda kira artışları ile beraber ilave bütçeye ihtiyaç duymadan ek gelir bırakma şansı bile mevcut oluyor. burada kaçırılmaması ihtiyaç duyulan nokta ilave bütçe çıktığında yeni bir yatırım ile gene makul fiyatlı ev almanın planlamasının yapılması gerekmetedir. artık kira getirisi ise kredi taksitinden azca bile kalsa ilave gelir burada kullanmak mümkün unutlmamalıdır ki kira geliri artarken kredi taksititi durağan(durgun) kalmaktadır.  5. ev ve 5. yıldan sonra dilerseniz yeni ev alımını bırakabilir eya bütçeniz ile ev sayısını arttırabilirsiniz.

Günümüzde Konut Fiyatları

Günümüzde daire fiyatlarını incelediğimizde fiyatların olabildiğince yüksek olduğu görülüyor. 2+1 modern bir daire 700.000 TL ile 1.500.000 TL içinde değişirken birtakım konutlar, daha yüksek fiyata satılıyor. Bankaların sattığı konutlar ise piyasa fiyatının olabildiğince altında bulunduğu için makul fiyata ev bulmak daha basit hale geliyor. Örneğin 3+1 mesken için istenen karşılık 200.000 TL ile 500.000 TL içinde değişebilmekte. Bu, birazcık da evin ne kadar yeni ya da kıymetli olduğuna bağlı. Bu fiyatlar bulunduğunuz ilin ekonomik yapısı mesken stoğu takribi bina yaşı ve bina kalitesine göre değişmek ile birlikte. 1.000.000 TL den 5.000.000 TL ye kadar çıkabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;  İnternetten Hangi Alanlarda Para Kazanılır?

Daire Kiralamanın Avantajları

Daire kiralamanın çoğu pozitif yanları bulunuyor. Bunlardan birisi eylemsiz gelir kapısı olması. Pasif gelir kapısı vasıtası ile ek gelir alanı açılıyor. Ek gelir ile beraber daha iyi hayat standartlarına ulaşılabiliyor.

Daire kiralamak için öteki yarar yeni arkadaşlar edinmek. Birey, yeni insanoğlu ile tanışarak sosyalleşmiş oluyor. Bu da kişiyi daha sevinçli bir yurttaş haline getiriyor.

İlham verecek 5 Girişimcilik filmi.

Yoruma kapalı.