Hayatınızı değiştirecek fikirler için zihninizdeki kapıları açın.

Azerbaycan Asgari Ücret 2023

Azerbaycan, Türkiye ile sınırı ve kardeşliği bulunan mühim ülkelerden bir tanesidir. İçinde toplam 59 eyalet ve 75 şehrin bulunmuş olduğu Azerbaycan’ın nüfusu 9,9 milyon kişidir. Azerbaycan’ın ekonomisinin gelişmesine yol açan en mühim gelir petrol ve doğalgazdır. Bunun için Azerbaycan’da şahıs başına düşen ulusal gelirin yüksek bulunduğunun altını çizelim. Milli gelirin yüksek olması ise Azerbaycan asgari ücret düzeyinin yüksek bulunmasına imkân sağlamıştır.

Azerbaycan coğrafi konumundan kaynaklı da sene içinde binlerce milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Ülkeye etraf ülkelerden iç göçün yaşanması da mümkündür.

Azerbaycan’da Yaşam Koşulları Nasıldır?

Azerbaycan asgari ücret 2023 senesinde 650 manat civarındadır. Yani bu parayı bizim TL’mize çevirdiğimizde aşağı yukarıya olarak 6.645,78TL’yi bulmaktadır. Peki, bu sayı bizim ülkemiz için çok düşük dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan husus Azerbaycan’daki hayat koşullarının Türkiye’den çok daha ucuz olmasıdır. Bunun için Azerbaycan asgari ücret 2023 yılı rakamlarını değerlendirirken ülkenin kendi içinde karşılaştırmak gerekir.

Yani Batı ülkelerinde olduğu gibi ya da Kuveyt asgari ücret konusu ile ilgili olduğu gibi bizim ülkemizle kıyaslamak ya da orada kazanıp burada harcamak açısından değerlendirmemek gerekir.

Azerbaycan Ekonomisi Nasıldır?

Azerbaycan son yıllarda gelişen bir ülke olarak dikkatleri üstüne çekiyor. Bunda en mühim faktör ise yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi ülke sınırları içinde bulunan petrol ve doğalgaz rezervleridir. Bu enerji kaynaklarının satışa açılması ülkenin ekonomik yapısının daha yukarıya çıkmasına tabii şeklinde de insanların hayat standartlarının daha yüksek bulunmasına imkân sağlamıştır.

İlginizi Çekebilir;  Kuveyt Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Azerbaycan’ın Para Birimi Nedir?

Azerbaycan para birimi olarak Manat’ı kullanmaktadır. Manat, TL’ye göre daha kıymetli bir para birimidir. Ülke Türkiye ve Türk kültürüne benzer özelliklere haiz olsa da kendine özgü özellikleri de bulunmaktadır.

Azerbaycan son yıllarda Türkiye ve Gürcistan gibi ülkelerden de göç almaktadır. Bu göçün sebeplerinden birisi de Azerbaycan asgari ücret sayıları olmuştur.

Azerbaycan Çalışma Şartları

Azerbaycan’da çabalama yaşamı bizim ülkemizle benzerlik gösteriyor. Yani insanların büyük bir kısmı sabah sekiz akşam beş şeklinde çalışıyor. Ülkede iş olanaklarının çok olduğu şehirlere baktığımızda ise Bakü ve Gence şehirleri ön plana çıkıyor. Bu şehirler varlıklı ve büyük olduğundan kaynaklı bilhassa yurtdışından yabancı ülke vatandaşları çalışmak için buraları tercih ediyorlar.

Azerbaycan asgari ücret 2023 sayıları göz önünde bulundurulduğunda burada yaşayan bir insanoğlunun ev kirası ve faturalar için ödemiş olduğu paralar olabildiğince cüzi rakamlardan oluşuyor. Yani aslında burada alınan 650 Manat asgari ücret bir ailenin rahatlıkla geçinebilmesine kafi oluyor.

İşverenler çalışanlarına genellikle asgari ücretin üstünde maaş veriyorlar. Bu da buradaki iş sahasının geniş bulunmasına ve hasılatınızın daha yüksek bulunmasına imkân sağlayabiliyor. Azerbaycan dünyada maksimum iş göçü karar veren ülkeler içinde yer alıyor. Ülkemizden Azerbaycan’a çalışmaya giden işçilerin büyük bir kısmı enerji alanında çabalama fırsatı yakalıyorlar.

Azerbaycan Asgari Ücret 2023

Azerbaycan Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Azerbaycan asgari ücret 2023 yılı göz önünde bulundurulduğunda 650 Manat yani 6.645,78 TL’dır.

Aşağıda Kuveyt’te yaşayan ve çalışan kişilerin meslek gruplarına göre aldıkları maaş miktarları yer almaktadır. Rakamlar net olmasa da hemen hemen benzerlik göstermektedir.

 

Azerbaycan Mesleklere Göre Alınan Maaşlar

Azerbaycan işçi maaşları: 450 Manat = 4.984,33 Türk Lirası
Garson maaşları: 400 Manat = 4.430,52 Türk Lirası
İnşaat ustası maaşı: 450 Manat = 4.984,33 Türk Lirası
Mimar maaşları: 700 Manat = 7.753,41 Türk Lirası
Polis maaşları: 600 Manat = 6.645,78 Türk Lirası
Aşçı maaşları: 500 Manat = 5.538,15 Türk Lirası
Şoför maaşları: 450 Manat = 4.984,33 Türk Lirası
Öğretmen maaşları: 700 Manat = 7.753,41 Türk Lirası
Otel çalışan maaşları: 450 Manat = 4.984,33 Türk Lirası
Azerbaycan hekim maaşları: 1.600 Manat = 17.722,07 Türk Lirası
Hemşire maaşları: 800 Manat = 8.861,04 Türk Lirası
Avukat maaşları: 1.250 Manat = 13.845,37 Türk Lirası
Ofis çalışanı maaşları: 450 Manat = 4.984,33 Türk Lirası

Azerbaycan Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Azerbaycan’da hayat nasıl?

Ülkede hayat olabildiğince huzurlu ve güvenilirdir. Halkı içten ve samimi ilaveten misafirperver bir kültüre sahiptir. Özellikle de yurtdışından Azerbaycan’a okumaya gelen öğrencilere karşı çok sıcakkanlı davranmaktadırlar.

Azerbaycan’da hanımlar iyi mi giyinir?

Azerbaycan kadını, üst giysilerinin dibine topuğa kadar inen ve adına tu man denilen, beli özgür pilili, uzun, bolca etekler giyerlerdi. Çoğu vakit beş, altı eteğin üst üste giyildiği, iç etekle dış etek içinde giyilenlere de “ara tu man” denildiği anlatım edilmektedir.

Türkler Azerbaycan’da yaşayabilir mi?

Azerbaycan’da yaşamak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kesinlikle Azerbaycan celse izni almak zorundadır. 1 Ağustos 2013 tarihinde yürürlüğe giren göç Azerbaycan Göç Kanunu’na göre Azerbaycan’da geçici ya da süresiz celse izni sahibi olabilirsiniz.

Azerbaycan Türkiye den varlıklı mi?

Zengininin çok zengin, fakirinin çok yoksul olduğu bir ülke durumumdadır.

Azerbaycan’a Türk kimliği ile gidilir mi?

Azerbaycan’a vize almadan, geçişlik göstermeden yalnızca yeni tip fotoğraflı ve çipli hüviyet belgenizle yolculuk edebilirsiniz.

Türk vatandaşı Azerbaycan kaç gün kalabilir?

Türk vatandaşları 30 ya da 90 günü aşmamak kaydıyla ülkeye giriş yapabilmektedir.

Azerbaycan Ne vakit gidilir?

Azerbaycan’ı ziyaret etmek isteyen turistlere bilhassa nisan, mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları önerilmektedir.

Azerbaycan laik bir ülke mi?

Azerbaycan Anayasası’na göre Azerbaycan devleti demokratik, laik ve üniter bir Cumhuriyet’tir.

Azerbaycan hangi ülkeden ayrıldı?

Sovyetler Birliği’nden ayrılarak 18 Ekim 1991’de bağımsızlığını duyuru eden Azerbaycan, geçen 30 yılda ekonomisini ve ordusunu güçlendirdi, gerçekleştirdiği enerji ve ulaştırma projeleriyle faal yöresel erkek oyuncu haline geldi.

Yoruma kapalı.